1. Home
  2. Aktualności
  3. Jak często wymienić rozrząd w samochodzie?
wymiany rozrządu Gdańsk 2

Jak często wymienić rozrząd w samochodzie?

 

Początkowo pewne układy rozrządu były traktowane jako niepodlegające konieczności wymiany, a na myśl przychodzą tutaj niezawodne koła zębate. Niemniej jednak, z biegiem czasu przemysł motoryzacyjny zaczął stosować tańsze, łańcuchowe oraz paskowe układy rozrządu. Nie jest tajemnicą, że układ rozrządu, z racji swojego skomplikowanego ruchu i ciągłego narażenia na naprężenia, nie jest elementem niezniszczalnym. Starsze modele samochodów z łańcuchami rozrządu mogły się pochwalić wyjątkową trwałością, jednak wraz z upowszechnieniem się cieńszych łańcuchów, konieczność ich regularnej wymiany stała się standardem. Z paskami rozrządu zawsze było prościej – producent podaje rekomendowane terminy wymiany, których powinniśmy przestrzegać.

 

 

Jak często powinniśmy wymieniać pasek rozrządu?

 

Trwałość pasków rozrządu jest niezwykle zróżnicowana – do tego stopnia, że nie można ustalić uniwersalnej zasady dotyczącej ich wymiany. W starszych modelach samochodów, wymiana pasków rozrządu była zalecana co 80-100 tys. km, natomiast w nowszych pojazdach zalecenia te zostały wydłużone do 180-240 tys. km. Niemniej jednak, aby uniknąć eksploatacji elementu do granic możliwości i katastrofalnej awarii, warto skrócić te odstępy o ok. 20 tys. km. Dla osób, które pokonują mniejsze dystanse, pasek rozrządu powinien być wymieniany co 3-5 lat. Zasada ta powinna obowiązywać również po zakupie samochodu używanego, niezależnie od zaleceń zawartych w książce serwisowej. Warto również wymienić pasek, jeśli do jego wnętrza dostały się obce ciała (np. piasek), jest on zabrudzony olejem, lub widać ślady zużycia materiału, z którego jest wykonany.

 

 

Kiedy należy wymieniać łańcuch rozrządu?

 

Chociaż w przypadku łańcuchów rozrządu możemy często usłyszeć, że nie wymagają one regularnej wymiany, lecz jedynie bieżącej kontroli, analiza typowych problemów współczesnych silników prowadzi do wniosku, że czasy bezobsługowych łańcuchów rozrządu są już przeszłością i z biegiem czasu konieczność ich wymiany stanie się normą. W silnikach wyposażonych w mniej trwałe układy rozrządu, łańcuchy zaleca się wymieniać co 80-100 tys. km. Jednak zazwyczaj robi się to co 200-300 tys. km, a w silnikach regularnie serwisowanych nawet co 400-500 tys. km. W przeciwieństwie do pasków, które mają określone terminy wymiany, łańcuchy rozrządu często wymienia się po zauważeniu objawów wskazujących na ich zużycie. Do typowych objawów tego typu zalicza się trzask łańcucha lub stukot dostrzegalny krótko po uruchomieniu silnika (wówczas najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia napinacza łańcucha rozrządu). Poza tym, o konieczności wymiany mogą informować paląca się kontrolka "check engine" lub pogorszenie osiągów samochodu.

 

 

wymiany rozrządu Gdańsk 2wymiany rozrządu Gdańsk

Adres:

Uczniowska 50

80-530 Gdańsk

Zadzwoń do nas:

+48 504 076 076

E-mail:

biuro@vueltacars.pl